W dziedzinie produkcji, rozróżnienie pomiędzy przemysłem lekkim i ciężkim jest łatwo rozpoznawalne. Jednak dla tych, którzy nie są zaznajomieni z tymi terminami, łatwo jest je pomylić ze sobą. Aby lepiej zrozumieć kontrast tych dwóch branż, najpierw zdefiniujmy każdą z nich.
Czym jest przemysł lekki?
Przemysł lekki obejmuje przedsiębiorstwa produkcyjne, które są zazwyczaj mniej kapitałochłonne. Większość produktów przemysłu lekkiego jest wytwarzana dla użytkowników końcowych, a nie jako półprodukty do wykorzystania przez inne gałęzie przemysłu. Ich zakłady mają zwykle mniejszy wpływ na środowisko niż zakłady związane z przemysłem ciężkim. Z tego właśnie powodu przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego częściej zezwalają na działalność przemysłu lekkiego w pobliżu obszarów mieszkalnych.
Ogólnie rzecz biorąc, przemysł lekki wymaga mniejszej ilości surowców, przestrzeni i energii. Przemysł lekki wykorzystuje niewielkie ilości lekkich surowców do produkcji lekkich towarów, np. komputerów lub telefonów komórkowych. Do przemysłu lekkiego zalicza się zazwyczaj przemysł elektroniczny i montażowy, i dobrze jest, gdy znajduje się on w pobliżu ośrodków badawczych, w skupisku ludzi, lub w pobliżu wysokiej klasy transportu, takiego jak autostrady i koleje.
Przemysł lekki jest zwykle zlokalizowany w parkach biznesowych, osiedlach przemysłowych, parkach inwestycyjnych i oczywiście w parkach naukowych. Należą do nich sektory przemysłu spożywczego, papierniczego, tworzyw sztucznych, skórzanego, tekstylnego i domowych urządzeń elektrycznych. Chociaż zazwyczaj powodują one niewielkie zanieczyszczenia, szczególnie w porównaniu z przemysłem ciężkim, niektóre lekkie gałęzie przemysłu mogą powodować znaczne zanieczyszczenia lub ryzyko skażenia, dlatego muszą być regularnie monitorowane.
Czym jest przemysł ciężki?
Jeśli chodzi o przemysł ciężki, to zasadniczo obejmuje on duże i ciężkie produkty, duży i ciężki sprzęt i urządzenia (takie jak duże obrabiarki, ogromne budynki i wielkoskalowa infrastruktura) lub złożone i liczne procesy.
Są to zazwyczaj branże, które często sprzedają swoje produkty innym branżom, a nie użytkownikom końcowym i konsumentom. Innymi słowy, zwykle wytwarzają produkty, które są wykorzystywane do wytwarzania innych produktów. Są bardzo kapitałochłonne, co oznacza, że do ich produkcji potrzeba wielu maszyn i urządzeń, ale także kapitału ludzkiego, takiego jak kowale (w osobnym artykule dowiesz się, czy zawód kowala nadal jest opłacalny).
Niektóre z przykładów przemysłu ciężkiego obejmują ropę naftową, górnictwo, przemysł stoczniowy, stalowy, chemiczny, produkcję maszyn i podobne branże. Nowoczesna budowa statków jest również uważana za przemysł ciężki. Duże systemy są często charakterystyczne dla przemysłu ciężkiego, takie jak budowa drapaczy chmur i dużych tam, a także produkcja dużych rakiet i gigantycznych turbin wiatrowych.