Środowisko jest ważną częścią refleksji na temat tego, jak powinna wyglądać współczesna gospodarka. Coraz większą uwagą cieszy się gospodarka o obiegu zamkniętym. Jeśli chodzi o redukcję gazów cieplarnianych, gospodarka o obiegu zamkniętym może okazać się skutecznym rozwiązaniem, ponieważ wykorzystuje energię odnawialną, która na dłuższą metę jest mniej zanieczyszczająca niż paliwa kopalne.
Gospodarka o obiegu zamkniętym to dosyć specyficzny modelprodukcji i konsumpcji, który obejmuje udostępnianie, leasing, ponowne użycie, naprawę, odnawianie i recykling istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe, by nie produkować zbędnych zanieczyszczeń. W ten sposób wydłuża się cykl życia produktów.
Wychodząc poza obecny model przemysłu wydobywczego typu „bierz, wytwarzaj i wytwarzaj odpady”, gospodarka o obiegu zamkniętym ma na celu prawdziwą redefinicję wzrostu, skupiając się na pozytywnych korzyściach dla całego społeczeństwa. Polega ona na stopniowym oddzielaniu działalności gospodarczej od zużywania ograniczonych zasobów i wyprowadzaniu odpadów z systemu.
Zmiany klimatu to poważny problem, którego nie można lekceważyć. Firmy z konieczności będą zmuszone do dostosowania swoich strategii do zmieniających się realiów. Wśród skutków zmian klimatu wymienia się: zwiększone upały, susze i epidemie owadów, wszystkie związane ze zmianą klimatu, spowodowały wzrost pożarów lasów. Dodatkowymi problemami są malejące dostawy wody, zmniejszone plony rolne, wpływ na zdrowie w miastach z powodu upałów oraz powodzie i erozja na obszarach przybrzeżnych
W gospodarce o obiegu zamkniętym producenci projektują produkty nadające się do ponownego użycia. Na przykład urządzenia elektryczne są zaprojektowane w taki sposób, aby łatwiej je naprawić – a nie tak jak obecnie, celowo przewiduje się datę ich zepsucia by klienci po kilku latach zmuszeni byli wymienić sprzęt na nowszy model. Produkty i surowce są również w jak największym stopniu ponownie wykorzystywane. Uwzględnia się tu procesy produkcyjne i określa sposoby ponownego użycia, naprawy i recyklingu przedmiotów, zwiększając w ten sposób zrównoważoną produkcję i konsumpcję.
Recykling to proces przekształcania materiałów odpadowych w przedmioty wielokrotnego użytku. Recykling zmniejsza potrzebę wydobycia, rafinacji i przetwarzania surowców, z których wszystkie powodują znaczne zanieczyszczenie powietrza i wody. Ponieważ recykling oszczędza energię, zmniejsza również emisje gazów cieplarnianych, co pomaga przeciwdziałać stanowiącym coraz większe zagrożenie zmianom klimatu.
Makromożliwości związane z wdrażaniem gospodarki o obiegu zamkniętym są obecnie dla wszystkich jasne. Firmy muszą nabyć wiedzę na temat tego, jak cyrkulacja wpłynie na ich działalność, a także na konkretne możliwości branżowe lub sektorowe.
Wszystkie firmy mierzą się obecnie z wizją braku dostępu do zasobów naturalnych. Wraz ze wzrostem globalnej populacji i ciągłym wzrostem klasy średniej, konkurencja o te zasoby będzie się nasilać. Biznes musi rozpoznać zagrożenia. Gospodarka o obiegu zamkniętym może pomóc firmom w radzeniu sobie z tymi zagrożeniami i identyfikowaniu możliwości. Od każdego zależy, czy pokieruje swoimi firmami i organizacjami we właściwym kierunku.
Ekonomiści i specjaliści od spraw biznesu przekonują, że prawdziwe przedsiębiorstwa przyszłości dzięki tym rozwiązaniom zmaksymalizują wartość ekonomiczną każdej jednostki wykorzystywanych zasobów. Wprowadzą cyrkularny sposób myślenia do projektowania swoich produktów i usług i nie przestaną brać pod uwagę konsekwencji wycofania z eksploatacji, zanim będzie za późno. Im wcześniejsze firmy integrują cykliczne myślenie i procesy z produktem lub usługą, tym większa szansa na stworzenie największej wartości. Wewnętrznie osoby i zespoły muszą pracować między działami i regionami geograficznymi, aby zidentyfikować możliwości, wdrożyć i skalować w całej organizacji. Stosując te zasady, firmy mogą projektować odpady, zwiększać produktywność zasobów i oddzielać wzrost od zużycia zasobów naturalnych.